Michelinkrogar Europa

Storbritannien / Irland

 

3 stjärnor

Bray, England, Waterside Inn

Bray, The Fat Duck

London, Gordon Ramsay

London, Alain Ducasse at The Dorchester

 

2 stjärnor

Bagshot, Michael Wignall at The Latymer (Pennyhill Park Hotel)

Cambridge, Midsummer House

Cartmel Nr Grange over Sands, L´ Enclume

Chagford, Gidleigh Park

Cheltenham, Le Champignon Sauvage

Malmesbury, The Dining Room (Whatley Manor Hotel)

Marlow, Hand and Flowers

Nottingham, Restaurant Sat Bains

Oxford/Great Milton, Le Manoir aux Quat´ Saisons

Rock, Restaurant Nathan Outlaw

SCOTLAND

Auchterarder, Andrew Fairlie at Gleneagles

REPUBLIC OF IRELAND

Dublin, Patrick Guilbaud

LONDON

Belgravia, Marcus Wareing at The Berkeley

Hyde Park and Knightsbridge, Dinner by Heston Blumenthal (Mandarin Oriental Hyde Park Hotel) N

Mayfair, Greenhouse N

Mayfair, Hélène Darroze at The Connaught

Mayfair, Hibiscus

Mayfair, Le Gavroche

Mayfair, Sketch (The Lecture Room & Library)

Mayfair, Square

North Kensington, Ledbury

 

Frankrike

3 stjärnor

Paris - Pavillon Ledoyen•Saint-

Martin-de-Belleville - La Bouitte

Chagny (71) , Maison Lameloise

Eugénie-les-Bains (40) , Les Prés d’Eugénie-Michel Guérard

Fontjoncouse (11) , Auberge du Vieux Puits

Illhaeusern (68) , Auberge de l’Ill

Laguiole (12) , Bras

Lyon (69) , Paul Bocuse

Marseille (13 , Le Petit Nice

Megève / Leutaz (74) , Flocons de Sel

Monte-Carlo (Principauté de Monaco) , Le Louis XV-Alain Ducasse

Paris 16e , Astrance

Paris 16e , Le Pré Catelan

Paris 17e , Guy Savoy

Paris 1er , Le Meurice

Paris 4e , L’Ambroisie

Paris 7e , Arpège

Paris 8e , Épicure au Bristol

Paris 8e , Ledoyen

Paris 8e , Pierre Gagnaire

Paris 8e Alain Ducasse au Plaza Athénée

Paris 8e Le Cinq (Christian Le Squer

Reims/Tinqueux (51) , L’Assiette Champenoise N

Roanne (42) , Troisgros

Saint-Bonnet-le-Froid (43) , Régis et Jacques Marcon

Saint-Tropez (83) , Résidence de la Pinède

Saulieu (21) , Le Relais Bernard Loiseau

Valence (26) , Pic

Vonnas (01) , Georges Blanc

 

 

2 stjärnor

Annecy (74) , Le Clos des Sens

Annecy/ Veyrier-du-Lac (74) , Yoann Conte

Arbois (39) , Jean-Paul Jeunet

Arles (13) , L ‘Atelier de Jean Luc Rabanel

Béthune / Busnes (62) , Le Château de Beaulieu

Bonnieux (84) , La Bastide de Capelongue

Cannes (06) , La Palme d’Or

Cannes/ Le Cannet (06) , Villa Archange

Carantec (29) , Patrick Jeffroy

Carcassonne (11) , Le Parc Franck Putelat

Cassis (13) , La Villa Madie N

Chamonix-Mont-Blanc (74) , Albert 1er

Chantilly (60) , La Table du Connétable N

Chasselay (69) , Guy Lassausaie

Chaudes-Aigues (15) , Serge Viera

Courchevel / Courchevel 1850 (73) , Cheval Blanc

Courchevel / Courchevel 1850 (73) , La Table du Kilimandjaro

Courchevel / Courchevel 1850 (73) , Le Chabichou

Courchevel / Courchevel 1850 (73) , Le Kintessence N

Courchevel / Courchevel 1850 (73) , Le Strato

Courchevel / Courchevel 1850 (73) , Pierre Gagnaire pour Les Airelles

Dijon (21) , William Frachot

Èze (06) , Château de la Chèvre d’Or

Gundershoffen (67) , Le Cygne

Honfleur (14) , SaQuaNa

Ile de Noirmoutier / L’Herbaudière (85) , La Marine

Jongieux (73) , Auberge Les Morainières

Kaysersberg (68) , Chambard N

La Plaine-sur-Mer (44) , Anne de Bretagne

La Rochelle (17) , Christopher Coutanceau

Le Castellet/ Circuit Paul Ricard (83) , Monte Cristo

Le Havre (76) , Jean-Luc Tartarin

Le-Bourget-du-Lac (73) , Le Bateau Ivre

Les Baux-de-Provence (13) , L’ Oustaù de Baumanière

L’Isle-Jourdain / Pujaudran (32) , Le Puits St-Jacques

Lorient (56) , L’Amphitryon

Lyon (69) , Mère Brazier

Lyon / Charbonnières-les-Bains (69) , La Rotonde

Magescq (40) , Relais de la Poste

Mandelieu / La Napoule (06) , L’Oasis

Menton (06) , Mirazur

Monte-Carlo (Principauté de Monaco) , Joël Robuchon Monte-Carlo

Mulhouse (68) , Il Cortile N

Nantes / Haute-Goulaine (44) , Manoir de la Boulaie

Nice (06) , Chantecler

Nîmes / Garons (30) , Alexandre

Obernai (67) , La Fourchette des Ducs

Onzain (41) , Domaine des Hauts de Loire

Paris 16e , Akrame N

Paris 16e , L’Abeille

Paris 17e , Michel Rostang

Paris 1er , Carré des Feuillants

Paris 1er , Le Grand Véfour

Paris 1er , Sur Mesure par Thierry Marx

Paris 2e , Passage 53

Paris 6e , Relais Louis XIII

Paris 7e , Jean-François Piège

Paris 7e , L’Atelier de Joël Robuchon-St-Germain

Paris 8e , L’Atelier de Joël Robuchon-Étoile

Paris 8e , Lasserre

Paris 8e , Taillevent

Pauillac (33) , Château Cordeillan Bages

Plomodiern (29) , Auberge des Glazicks

Puymirol (47) , Michel Trama

Reims (51) , Le Parc Les Crayères

Rennes / Noyal-sur-Vilaine (35) , Auberge du Pont d’Acigné

Romans-sur-Isère / Granges-les-Beaumont (26) , Les Cèdres

Rouen (76) , Gill

Saint-Just-Saint-Rambert (42) , Le Neuvième Art

Saint-Martin-de-Belleville (73) , La Bouitte

Saint-Sulpice-le-Verdon (85) , Thierry Drapeau

Toulouse (31) , Michel Sarran

Toulouse / Colomiers (31) , L’Amphitryon

Uriage-les-Bains (38) , Les Terrasses

Val-Thorens (73) , L’Oxalys

Versailles (78) , Gordon Ramsay au Trianon

Vézelay / Saint-Père (89) , L’Espérance

Vienne (38) , La Pyramide

•Bordeaux / Martillac La Grand'Vigne

Lembach Auberge du Cheval Blanc

•Lyon Le Neuvième Art

•Porto-Vecchio Casadelmar

•Paris Alain Ducasse au Plaza Athénée

•Paris La Table du Lancaster

•Val-d'Isère L'Atelier d'Edmond

Bordeaux (33) La Grande Maison – Joël Robuchon

Colmar (68) JY’S (Jean-Yves Schillinger)

Megève (74) 1920 (Julien Gatillon)

Mougins (06) Paloma (Nicolas Decherchi

Paris 7e Sylvestre (Sylvestre Wahid)

Paris 8e Le Gabriel (Jérôme Banctel)

Paris 8e Le Grand Restaurant – Jean-François Piège

Paris 16e L’Abeille (Christophe Moret)

Paris 16e Histoires (Mathieu Pacaud)

Wingen-sur-Moder (67) Villa René Lalique (Jean-Georges Klein)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Österrike ej Michelin

motsvarande

3 stjärnor

Restaurant Obauer/Werfen

Restaurant Steirereck im Stadtpark/Wien

 

2 stjärnor

Restaurant Simon Taxacher/Kirchberg

Restaurant Landhaus Bacher/Mautern

Restaurant Döllerer/Golling

Restaurant Alexander/Fügenberg

Restaurant Konstantin Filippou, Wien

Restaurant Saziani Stub'n/Straden

Gourmet Restaurant Silvio Nickol/Wien

Paznauner Stube/Ischgl

Restaurant Taubenkobel/Schützen

Restaurant Tannenhof/St. Anton

Paznaunerstube/Ischgl

Saziani Stub’n/Straden

 

 

 

 

 

 

Hur går bedömningen till?

 

1. kvaliteten på råvarorna

2. ”hantverket” – dvs smaken och tillagandet

3. ”personligheten” – dvs hur väl kocken lyckas i att hitta ett eget uttryck

4. värde för pengarna

5. kvalitet över tid – det ska vara en lika fantastisk upplevelse oavsett när du besöker restaurangen.

- Tre stjärnor i Guide Michelin betyder att en restaurang är ”värd en resa i sig”,

- två stjärnor betyder att restaurangen är ”värd en omväg”,

- medan en stjärna betyder att det är en ”exceptionellt bra restaurang i sin kategori”.

 

Spanien / Portugal

 

3 stjärnor

 

Dénia Quique Dacosta, Quique Dacosta

Donostia-San Sebastián, Akelare, Pedro Subijana

Donostia-San Sebastián, Arzak, Juan Mari and Elena Arzak

Girona, El Celler de Can Roca, Joan y Jordi Roca

Larrabetzu, Azurmendi, Eneko Atxa Azurmendi

Lasarte-Oria, Martín Berasategui, Martín Berasategui

Madrid, Diverxo, David Muñoz N

Sant Pol de Mar, Sant Pau, Carme Ruscalleda

Barcelona, Lasarte Martin Berasategui

 

2 stjärnor

Arriondas, Casa Marcial

Barcelona, Àbac

Barcelona, Enoteca

Barcelona, Lasarte

Barcelona, Moments

Cáceres, Atrio

Errenteria, Mugaritz

Ezcaray, El Portal N

Guía de Isora. Tenerife, M.B. N

Llançà, Miramar

Madrid, El Club Allard

Madrid, Diverxo

Madrid, Ramón Freixa Madrid

Madrid, Santceloni

Madrid, Sergi Arola

Madrid, La Terraza del Casino

Marbella, Calima

Olot, Les Cols

 

Portugal

Albufeira/Praia da Galé, Vila Joya

Armação de Pêra, Ocean

Belcanto,Lisabonn

 

Benelux Holland, Belgien, Luxemburg

 

3 stjärnor

 

Belgien

Brügge, De Karmeliet, Geert Van Hecke

Brügge – Sint-Michiels, Hertog Jan, Gert De Mangeleer

Kruishoutem, Hof van Cleve, Peter Goossens

Holland

Vaassen, De Leest, Jacob Jan Boerma N

Zwolle, De Librije, Jonnie Boer

 

2 stjärnor

 

Belgien

Antwerpen, ‘t Zilte

Brügge – Sint-Kruis, De Jonkman

Brüssel, Bon-Bon, N

Brüssel, Le Chalet de la Forêt

Brüssel, Comme Chez Soi

Brüssel, Sea Grill

Duffel, Nuance

Ellezelles, Château du Mylord

Hasselt, Aan Tafel bij Luc Bellings

Ieper – Elverdinge, Hostellerie St-Nicolas

Izegem, La Durée

Knokke-Heist – Heist, Bartholomeus N

Liernu, L’Air du Temps

Opglabbeek, Slagmolen

De Panne, Hostellerie Le Fox

Profondeville – Arbre, L’Eau Vive

Reet, Pastorale

 

Holland

Amsterdam, Bord’Eau N

Amsterdam, Ciel Bleu

Amsterdam, &samhoud places

Amsterdam – Amstelveen, Aan de Poel

Amsterdam - Librijee Zusje

Breskens – Hoofdplaat, De Kromme Watergang

Giethoorn, De Lindenhof

Haarlem – Bloemendaal, Chapeau!

Haarlem – Overveen, De Bokkedoorns

Heeze, Boreas

Kruiningen, Inter Scaldes

Maasbracht, Da Vinci

Maastricht Rechteroever, Beluga

Rotterdam, FG – Francois Geurds N

Rotterdam Centrum, Parkheuvel

Rotterdam, Fred N

Rotterdam in Schipluiden, De Zwethheu

Waalre, De Treeswijkhoeve

Zwolle, Librije’s Zusje

Nuenen, de Lindehoff

Harderswijk t Nonnetje

 

 

Tyskland

 

3 stjärnor

Baiersbronn, Rest. Bareiss, Claus-Peter Lumpp,

Baiersbronn, Schwarzwaldstube, Harald Wohlfahrt,

Bergisch-Gladbach, Vendôme, Joachim Wissler,

Hamburg, The Table Kevin Fehling,

Mannheim, Amador, Juan Amador,

Osnabrück, La Vie, Thomas Bühner,

Perl, Victor’s Gourmet Rest. Schloss Berg, Christian Bau,

Rottach-Egern, Gourmetrest. Überfahrt, Christian Jürgens,

Saarbrücken, Gästehaus Klaus Erfort, Klaus Erfort,

Wittlich/Dreis, Waldhotel Sonnora, Helmut Thieltges,

Wolfsburg, Aqua, Sven Elverfeld,

 

2 stjärnor

Aschau im Chiemgau, Rest. Heinz Winkler, H. Winkler & St. Brandl,

Augsburg, August, Christian Grünwald,

Baiersbronn, Schlossberg, Jörg Sackmann,

Bergisch-Gladbach, Gourmetrest. Lerbach, Nils Henkel,

Baden - Baden Brenners Parkhotel Paul Stradner

Berlin, FACIL, Michael Kempf,

Berlin, Fischers Fritz, Christian Lohse,

Berlin, Lorenz Adlon Esszimmer, Hendrik Otto,

Berlin, reinstoff, Daniel Achilles,

Berlin, Tim Raue, Tim Raue,

Berlin, Horvath

Cuxhaven, Sterneck, Marc Rennhack,

Dorsten, Rosin, Frank Rosin & Oliver Engelke,

Düsseldorf, Im Schiffchen, Jean-Claude Bourgueil,

Essen, Résidence, Berthold Bühler,

Frankfurt am Main, Tiger-Gourmetrest., Andreas Krolik

Frankfurt am Main, Lafleur

Piesport, Schanz Restaurant,

Glücksburg, Meierei Dirk Luther, Dirk Luther,

Bad Griesbach, Il Giardino, Denis Feix,

Hamburg, Haerlin,Christoph Rüffer,

Hamburg, Jacobs Rest., Thomas Martin,

Hamburg Süllberg-Seven Seas, Karlheinz Hauser,

Köln, Le Moissonnier, Eric Menchon,

Königstein im Taunus, Villa Rothschild Kempinski, Christoph Rainer, e

Konstanz, Ophelia, Dirk Hoberg,

Leipzig, Falco, Peter Maria Schnurr,

München, Dallmayr, Diethard Urbansky,

München, Tantris, Hans Haas,

Munchen Esszimmer BMW welt Bobby Bräuer

Munchen, Atelier

Bad Neuenar, Steinheuers Rest. Zur Alten Post, H.S. Steinheuer,

Nürnberg, Essigbrätlein, Andree Köthe & Yves Ollech,

Bad Peterstal-Griesbach, Le Pavillon, Martin Herrmann,

Sulzburg, Hirschen, Douce Steiner & Udo Weiler,

Sylt/Munkmarsch, Fährhaus, Alexandro Pape,

Sylt/Rantum, Söl’ring Hof, Johannes King,

Rust Europapark Ammolite,Peter Hagen

Trier, BECKER’S, Wolfgang Becker,

Wernberg-Köblitz, Kastell, Thomas Kellermann,

 

 

Schweiz

 

3 stjärnor

Crissier, Restaurant de l’Hôtel de Ville, Benoît Violier, VD

Fürstenau, Schauenstein, Andreas Caminada, GR

Basel, Cheval Blanc , Peter Knogel

 

2 stjärnor

Anières, Le Floris, Claude Legras, GE

Ascona, Ecco, Rolf Fliegauf, TI

Basel, Stucki, Tanja Grandits, BS

Cossonay, Le Cerf, Carlo Crisci, VD

Hägendorf, Lampart’s, Reto Lampart, SO

Küsnacht, Rico’s Kunststuben, Rico Zandonella, ZH

La Punt-Chamues-Ch., Bumanns Chesa Pirani, Daniel Bumann, GR

Lausanne, Anne-Sophie Pic, Anne-Sophie Pic, VD

Le Noirmont, Georges Wenger, Georges Wenger, JU

Montreux/Brent, Le Pont de Brent, Stéphane Décotterd, VD

Samnaun, Homann’s Restaurant, Daniel et Horst Homann, GR

Sankt Moritz/Champfèr, Ecco on snow, Rolf Fliegauf, GR

Satigny/Peney-Dessus, Domaine de Châteauvieux, Philippe Chevrier / Damien Coche, GE

Schwyz/Steinen, Adelboden, Franz Wiget,SZ

Sierre, Didier de Courten, Didier de Courten, VS

Uetikon am See, Wirtschaft zum Wiesengrund, Hans-Peter Hussong, ZH

Vitznau, Focus, Nenad Mlinarevic, LU N

Zürich, The Restaurant, Heiko Nieder, ZH

 

 

Italien

 

3 stjärnor

Alba, Piazza Duomo, CN

Brusaporto, Da Vittorio, BG

Canneto sull’Oglio/Runate, Dal Pescatore, MN

Castel Di Sangro, Reale , AQ N

Firenze, Enoteca Pinchiorri, FI

Modena, Osteria Francescana, MO

Roma, La Pergola, RM

Rubano, Le Calandre, PD

 

2 stjärnor

Alta Badia/San Cassiano, St. Hubertus (H Rosa Alpina), BZ

Baschi, Vissani, TR

Campagna Lupia /Lughetto, Antica Osteria Cera, VE

Capri (isola di)/Anacapri, L’Olivo (H Capri Palace), NA

Cavenago di Brianza, Devero Ristorante (H Devero), MI N

Cervere, Antica Corona Reale- da Renzo, CN

Chiusa, Jasmin, BZ

Colle Di Val D’elsa, Arnolfo, SI

Concesiom, Miramonti L’Altro, BS

Gargnano, Villa Feltrinelli (G.H. Villa Feltrinelli), BS N

Imola, San Domenico, BO

Ischia/Casamicciola Terme, Il Mosaico, NA

Isola Rizza, Perbellini, VR

Licata, La Madia, AG

Lonigo , La Peca, VI

Massa Lubrense/Nerano, Quattro Passi, NA

Massa Marittima – Ghirlanda, Bracali, GR

Milano, Cracco, MI

Milano, Il luogo di Aimo e Nadia, MI

Milano, Sadler, MI

Montemerano, Caino, GR

Orta San Giulio, Villa Crespi (H Villa Crespi), NO

Porto Ercole, Il Pellicano, GR

Ragusa-Ibla, Duomo, RG

Ragusa-Ibla, Locanda Don Serafino, RG N

Reggiolo, Il Rigoletto, RE

Rivodutri, La Trota, RI

Rivoli, Combal.zero, TO

Roma, Il Pagliaccio, RM

Roma, Oliver Glowig (H Aldrovandi V. Borghese), RM

Sant’ Agata sui due Golfi, Don Alfonso 1890, NA

Senigallia- Marzocca, Madonnina del Pescatore, AN

Senigallia, Uliassi, AN

Soriso, Al Sorriso, NO

Taormina, Principe Cerami (H San Domenico Palace), ME

Tirolo, Trenkerstube (H Castel), BZ

Udine/Godia, Agli Amici, UD

Verbania/Fondotoce, Piccolo Lago, VB

Verona, Il Desco, VR

Vico Equense – Marina Equa, Torre del Saracino, NA

 

 

Norden

 

3 stjärnor

Maaemo Oslo Esben Holmboe Bang

Geranium Copenhagen Rasmus Kofoed

 

 

Guide Michelin i Sverige 2017

 

Två stjärnor:

 

Vollmer Malmö

Oaxen Krog, Stockholm

Fäviken, Järpen

 

En stjärna:

Ekstedt, Stockholm

Esperanto, Stockholm

Gastrologik, Stockholm

Mathias Dahlgren-Matbaren, Stockholm

Operakällaren, Stockholm

Sushi Sho, Stockholm

Volt, Stockholm

Bhoga, Göteborg

Koka, Göteborg

Sjömagasinet, Göteborg

SK Mat & Människor, Göteborg

Thörnströms Kök, Göteborg

28+, Göteborg

Upper House, Göteborg

Bloom in the Park, Malmö

Borgholm, Öland

Daniel Berlin, Tranås

PM & Vänner, Växjö